Obecní knihovna Petrovice u Karviné

Knižní novinky

 
Nabídka novinek na březen a duben 2021

Dětem nabízíme:
Proč ten ptáček z větve nespadne - Jan Skácel
Drobné verše a které básník vytvořil k obrázkům zvířat Josefa Čapka.

Co čmeláci nevěděli - Aéla Fialová
Milá veršovaná pohádka o čmeláčím klukovi, který má velký sen a nemíní se ho vzdát.

Terezka a ušáček - Věra Hudáčková Barochová
Terka je jedináček, takže když dostane za vysvědčení malého králíčka, je nadšená. Konečně bude mít doma živého kamaráda. Starat se o zvířátko ale není jen tak. Bude se muset naučit, jak správně se o něj postarat.

Poušť, všude poušť  - Ivona Březinová
Šestice dětí se pod dohledem několika dospělých vydává na dobrodružnou cestu do tuniské pouště. Sahara se jim zpočátku ukazuje ve své exotické kráse, ale plánovaný dvoudenní výlet do nitra pustiny se brzy mění v boj o život.

Fantastická zvířata a kde je najít - J. K. Rowlingová, Mlok Scamander
Příběh Fantastická zvířata a kde je najít začíná v roce 1926, kdy se Mlok vrací z cesty po světě, během níž našel a zdokumentoval pestrou škálu kouzelných tvorů.

Poselství ze Stínadel  - Josef Červinka, ilustroval Petr Modlitba
Dobrodružný román navazuje na příběh Rychlých šípů ze Stínadel od J. Foglara – Jestřába.

Ztracený na Nevděku - Petr Hugo Šlik
Dobrodružný příběh ve stylu foglarovek pro starší kluky a holky.

Prašina 3. Bílá komnata  -  Vojtěch Matocha
Závěr dobrodružné trilogie odehrávající se v podivné části Prahy, zvané Prašina.

Fake news - Tom Jackson
Co to vlastně jsou ty fake news? Jak můžou zprávy klamat? A jak poznáme, jestli to, co čteme, je pravda, nebo ne? Tentokrát se zaměříme na pojem fake news a na média jako taková. Prozkoumejte, co je v sázce, když se řekne „fake news“.

Dospělým vybíráme:
Hodinky – Veronika Jonešová
Román, který Vás pohladí po duši. Kniha pro dobrodruhy, snílky, opravdové duše a lidi s otevřeným srdcem.

Milá Emmie - Lia Louis
Milostný román o mladičké dvojici, Emmii a Lucasovi, kteří se poznávají za podivných okolností už v šestnácti letech. Po dlouhém přátelství se ale do něj Emmie zamiluje a je zdrcená, když místo vyznání dostane pozvánku na svatbu. Na jeho svatbu!

Rande naslepo - Saliya Kahawatte
Během své praxe v hotelu si Saliya i přes svou zrakovou vadu všimne Laury a bláznivě se do ní zamiluje. Vypadá to, že kromě zraku navíc ztratí i srdce a bohužel i rozum. Jeho blamáž začne dostávat praskliny a hrozí, že nakonec neuspěje ani v lásce a ani v hotelu.

Tisíc a jedna noc s Arabem  - Renáta Názlerová
Romantický příběh sedmačtyřicetileté Sofie, která tráví dovolenou v Tunisku bez manžela, se kterým si nerozumí. Tam ji za dramatických okolností zachrání neznámý muž, s kterým se sblíží a začne měnit svůj život.

Třpytivá hodina  - Iona Grey
Román o vášni, zármutku, ztrátě a tajemstvích, zasazený do období bouřlivých změn mezi dvěma světovými válkami.

Měli jsme štěstí  - Georgia Hunterová
Historický román podle skutečného příběhu z období druhé světové války. I v těchto beznadějných časech existovalo něco silnějšího než nacistický teror: nezdolná vůle přežít a znovu se setkat s milovanou rodinou, až všechny tyto hrůzy skončí.

Levoboček Rožmberků – Jan Bauer
Ve dvou příbězích z počátku 15. století se ke čtenářům vrací oblíbení středověcí detektivové Jakub Protiva z Protivce a Blasius. V prvním příběhu je mnich Blasius jako rožmberský levoboček povolán do Krumlova k umírajícímu nevlastnímu bratrovi Jindřichovi III. z Rožmberka. Po jeho smrti se záhadně ztratí jeho poslední vůle a Blasius je obviněn z vraždy hradního kaplana Zachariáše. Druhý příběh se odehrává v královském horním městě Jihlavě na pomezí Moravy a Čech. Jakub Protiva a Blasius zde mají objasnit záhadu výskytu falešných mincí.

Královi rytíři – Richard Dostál
Román z počátku čtrnáctého století se odehrává za vlády krále Václava II. Popisuje jeho cestu, která pozvedla České království a udělala z něj politickou velmoc. Václav získává polskou korunu a brzy nato i uherskou. Zároveň však chápe, že střet s Římskou říší je nevyhnutelný.

Život ve středověku – Vlastimil Vondruška
Stručná populární encyklopedie, která vysvětluje základní pojmy politického, společenského, hospodářského, kulturního i rodinného života v českých zemích v období raného a vrcholného feudalismu. Kniha je určená především čtenářům historických románů a návštěvníkům památek, ale také žákům, studentům i jejich učitelům a samozřejmě všem dalším zájemcům o naše národní dějiny. Celkem 221 hesel doprovázejí názorné kresby.

Návrat na ostrov lží  - Michel Bussi
Šestnáctiletý Colin Remy přišel v dětství za podivných okolností o rodiče. Nyní se vrací na místo, kde strávil raná léta svého života, na ostrov Mornesey v Normandii. Netuší však, že na ostrově na něj namísto prázdninového dobrodružství číhá smrtelné nebezpečí.

Noční oheň - Michael Connelly
Nový případ Harryho Bosche a Renée Ballardové. Tentokrát se musí vrátit o třicet let zpět, aby mohli dokončit jeden zapeklitý případ.

Klubko zmijí – Dominik Dán
Neznámý střelec popravil doma v posteli okresního prokurátora a o dva dny později kandidáta na starostu okrajové městské části. Korupční aféra kolem zavražděného prokurátora dostane jasnější kontury, až když se detektivům podaří najít prokurátorovu asistentku. Detektiv z oddělení vražd Richard Krauz tuší, že přímý úder na zkorumpované papaláše jim dá pořádně zabrat a že bude vyřešení záhady dvou bestiálních vražd víc než bolestivé.

Geneze – Robin Cook
Román zkušeného autora lékařských thrillerů přivádí na scénu dvě patoložky, které rozkrývají nebezpečná tajemství předčasně zesnulé těhotné ženy.


 


Knižní novinky na leden a únor 2021

Nabídka pro děti:
Zatoč kolem a uč se
Hravá knížka, kde se pod kolečkem skrývají milá překvapení, jejich odkrýváním nejmenší čtenáři najdou skryté obrázky zvířátek a také si procvičí jemnou motoriku.

Jak to žije ve stromě?

Leporelo s otevíracími okénky představuje život ve stromě. Děti uvidí, jak z malého žaludu vyroste dub a co vše se schovává pod listím nebo ve větvích.

Past na korunu - Daniela Krolupperová

Napínavý detektivní příběh Jáchyma a Filipa z Podskalí v době první republiky.

Ve staré cihelně se svítí - Petr Hugo Šlik

Pokračování úspěšného titulu Tajemství jeskyně pokladů. Dvanáctiletí průzkumníci Vojta a Jindra získali novou kamarádku Terezu, která má stejnou kuráž jako oni dva.

Legenda o Podkinovi Jednooušku - Kieran Larwood

Kdo byl Podkin Jednoouško? Hrdina, o kterém si králíci v celých Pěti říších vyprávějí legendy o tom, jak se z rozmazleného a líného králíčka stal ten nejstatečnější bojovník.

Krádež ve vlaku Skotský sokol - M. G. Leonardová, Sam Sedgman

Vydejte se na poslední cestu přepychového královského vlaku jménem Skotský sokol! Zažijete čtyřdenní jízdu plnou záhad a dobrodružství, na které budete ještě dlouho vzpomínat.

Neotvírat!!! Kouše! - Charlotte Habersack
Příběh tří přátel a velkého Yettiho zaujme napínavou zápletkou, spoustou dobrodružství a legrace. Vtipné vyprávění, které pobaví i dospělé, třeba při čtení na dobrou noc.

Nabídka knih pro dospělé čtenáře:

Hezčí svět - Barbora Šťastná
Román české novinářky, bloggerky a spisovatelky je příběhem o nelehké snaze znovu nalézt a obnovit zpřetrhané rodinné vazby a pouta.

Houbařka - Viktorie Hanišová

Autorka debutovala v roce 2015 úspěšným románem Anežka. V pozadí nového příběhu je ukryto rodinné tajemství, které si hrdinka odnáší ze svého dětství, na které se snaží zapomenout. Jenže lze skutečně uniknout tomu, co se už jednou stalo?

Hotelstory aneb když to hosté rozbalí – Vladimíra Černajová

Jistě znáte lidi, kteří vás dohánějí k šílenství, až se veškerá vaše tolerance, soucit i rozumový nadhled smrsknou na jedinou souvislou myšlenku: „ZA CO!“ Autorka čerpá z vlastní zkušenosti hotelové manažerky a s osobitým humorem nám představí paní Čeňkovou, pana Hillera a další protagonisty situací komických, absurdních i těch „já se z toho zvencnu“.

Aristokratka u královského dvora – Evžen Boček

Pátý díl ze série mimořádně úspěšných humoristických románů o známé a oblíbené „poslední aristokratce.“

Hvězdy na cestě - Karin Krajčo Babinská

Emotivní a velmi čtivé vyprávění o vině a odpuštění vás spolu s hrdiny dovede k jasnému poselství: Každý má svůj příběh, jen ho nikdy nevidíme celý.

Dobrá tak akorát – Barbora Šťastná

Další porce životních omylů, ale i vtipných postřehů od autorky Šťastného blogu. Tahle kniha je o tom, co se nám nepovedlo. O tom, co jsme nestihli, pokazili nebo to nedopadlo podle našich představ. Ale taky o tom, že život je doopravdy náš a takhle nás baví. Zkrátka že je dobrý tak akorát.

Houbařka – Viktorie Hanišová

Po úspěšném debutu Anežka přichází autorka s dalším příběhem selhávajících rodičů. Nová kniha Houbařka je po okraj plná pocitů, křivd a bolestí a především je o dokonale vykresleném obrovském boji hlavní hrdinky, když ti, kteří mi mají být nejblíž, tu nejsou.

Kniha ztracených přátel - Lisa Wingate

Bývalá otrokyně Hannie má velký sen, ráda by se znovu setkala se svou matkou a sourozenci, kteří byli za americké občanské války rozprodáni po celém Jihu. Sama se vydá na nebezpečnou pouť za ztracenou rodinou. Cestou musí čelit těžkým rozhodnutím, která zásadně změní její život, a zasáhnou i Benny Silvovou, louisianskou učitelku, která o dvě stě let později pátrá po osudu Hannie a její rodiny.

Alyin dům - Leila Meacham

Aly milovala jen jediného muže, ale ten byl donucen opustit město, když Alyin otec rodinu jejího milého připravil o dům. Její milý se po letech vrací do města. Ona už není holka, ale žena, která ví, co chce, zatímco on je muž se srdcem rozervaným mezi láskou, které se brání, a touhou pomstit se  Alyině otci, který zničil vše, na čem mu záleželo.

Komu straší ve věži - Marie Rejfová

Slečna Marplová po česku. Mladá svérázná učitelka Josefína Divíšková se snaží přijít na kloub událostem, které se v Brodu staly před více než třiceti lety, a tím pomoci napravit staré křivdy. Musí se spolehnout na svůj důvtip a schopnost zvládat vše s humorem.

Oprávněná vražda – Jude Deveraux

Obyvatelé malého městečka Lachlan na Floridě zažili otřes, když byly minulý rok pod kořeny spadlého stromu nalezeny ostatky dvou těl. Ačkoliv Sara Medlarová, její neteř Kate a Jack Wyatt postrádají jakékoliv vyšetřovatelské zkušenosti, ocitnou se uprostřed této záhady a snaží se odhalit desítky let staré tajemství.

Ještě není konec – Michal Sýkora
Svérázná policejní komisařka Marie Výrová se tentokrát zabývá čtvrt století starou vraždou. Po setkání s Hanou Kolihovou, která se jako dvanáctiletá stala svědkem šokující vraždy a z hrůzného zážitku nikdy nevzpamatovala, zpočátku jen ze zvědavosti pročítá spis dávno uzavřeného případu. Záhy však nabude jistoty, že se tehdejší vyšetřovatelé dopustili řady chyb a že podezřelých, již ke zločinu měli motiv a příležitost, může být mnohem víc.

Skrýš – Anna Simons

Lékařka Eva Hanssenová doufá, že stíny minulosti nechá konečně za sebou. Ale už první den služby ve věznici se nevědomky zaplete do zločinu. Žena jednoho zatčeného ji žádá o pomoc, Eva ji odmítne, a další den žena zmizí. Co chtěla říct? Z čeho měla strach? Eva se rozhodne vypátrat pravdu na vlastní pěst. Netuší však, že nebezpečný vrah je ji na blízku.

Poslední odysea - James Rollins
V zamrzlé grónské krajině objeví skupina vědců hluboko pod ledem středověkou loď. Její podpalubí ukrývá mnohem starší předměty, zbraně z doby bronzové, a v kapitánově kajutě leží zlatá mapa se stříbrným astrolábem. Mapa zachycuje trasu Odysseovy slavné lodi plující od Tróje, ukazuje však i ohnivou řeku tekoucí k městu ukrytému ve Středomoří. Město leží v podzemní říši Tartaros. Když se rozšíří informace o Tartaru a o zázračných zbraních, které jsou tam ukryté, na nestabilním Blízkém východě se prudce zvýší napětí. Fantasmagorické děsy z Homérových děl jsou až příliš reálné a mohou být vypuštěny do našeho světa.

 
 
Knižní novinky na listopad a prosinec 2020


Knihy pro děti

Bubáček a klobouková víla – Daniela Krolupperová
To byste neuhodli, koho ukrývá Lukáš v kapse, strašidýlko jménem Bubáček! Společně zažívají spoustu dobrodružství. Během prázdnin odjedou spolu k dědečkovi na venkov. Tam pomůžou kloboukové víle najít její ztracený klobouk.

Táta to motá – Ivona Březinová
Možná že už znáte tetu Bětu, která plete svetry, čepice, rukavice a šály. Nejradši ze všeho však vypráví Šárce a Vašíkovi popletené pohádky. Tentokrát teta Běta nemá čas, a tak pohádky před spaním bude povídat tatínek. Ale ouha! Děti nestačí kulit oči. Vždyť tatínek je plete úplně stejně jako teta.

Moje první zahrádka – Martina Drijverová
Víte, jak vypěstovat řeřichu? Jak správně pečovat o dýni? Nebo jestli vám může doma vyrůst avokádo? Zahradníci Adámek a Evička prozradí dětem všechny své prověřené tipy, zajímavosti i postupy, se kterými se při zahradničení mohou setkat. Malí i velcí zahradníci tak zjistí, že vlastní zahrádka může být nejen k snědku, ale i pro radost.

Hanko, zachraň štěně! - Věra Hudáčková Barochová
Příběh pro holky o překonávání sebe samé a o tom, že strach ze zvířat se může proměnit v lásku k nim.


Můj fantastický úspěch a jiné průšvihy - Wilkinsová Catherine
Další příběh oblíbené série pro čtenáře od 9 let, který byste si rozhodně neměli nechat ujít. Prostě kniha k popukání!


Hilda a Sofie – Hana Knopfová
Vtipný a moc pěkný příběh o hubené a vysoké Sofii, která musí přejít z baletní na obyčejnou školu. V nové škole sedí v lavici s Hildou, která má pár kilo navíc a spolužačky se s ní nebaví. Děvčata se spřátelí, a začnou se dít věci. Z ničeho nic je Hilda oblíbená, a dokonce si ze sebe dělá docela srandu.

Kluk od vedle – Kasie Westová
Šestnáctiletá Charlie vyrůstá s otcem a svými bratry. Na svou mámu si nepamatuje, a to nejvíce ovlivňuje její život a dospívání, protože se necítí příliš holčičí. Vše se ale změní, když si najde brigádu v obchůdku s módou.

Knihy pro dospělé čtenáře

Hodná – Marta Fenclová
Jmenuje se Dobra a pracuje pro úspěšnou talk show, je zvyklá plnit příkazy i očekávání. Navenek je milá. Poslušná. Tuší, že ji ostatní zneužívají, ale odmítá si to přiznat. Jednou se konečně probudí a začne se bránit. Naučí se používat zlo. Zkusí to jednou. Dvakrát. A pak mu podlehne úplně.

Svatební plán – Sophia Farago
Anglie roku 1811. Frederica, nejstarší dcera zemřelého vikomta z Panswicku, sní o báječné sezoně v Londýně. Jenže její otec zanechal rodině hromadu dluhů a tak, se její matka ve snaze zachránit alespoň rodinnou usedlost, rozhodne vsadit všechno na jedinou kartu. Místo Frederiky má být v Londýně uvedena do společnosti její krásná sestra Penelope a Frederica ji má jen doprovázet coby gardedáma. Podaří se Frederice splnit její poslání najít pro svou sestru bohatého ženicha a zachránit tak rodinu.

Všude samý Skot – Suzanne Enoch
Čtivý, historický román, známé autorky je opět zasazen do romantického prostředí skotské vysočiny.

Vinařství – Marie Lacrosse
Na pozadí války 1870/71 vykresluje autorka obraz měšťanských poměrů té doby. Mocná rodina, zakázána láska, pohnutá doba. 

Zakázaná píseň – Laura Walden
Stella se snaží vést poklidný život na Novém Zélandu. Ráda by také zapomněla na Olivera, po němž jí zůstala památka v podobě zraněného srdce a dcery Holly. Po letech života v osamění konečně otevřela své srdce novému muži. Zároveň ale ohlásí svou návštěvu Oliver a Stella má zlé tušení.

Dáma v ohrožení – Stephanie Laurensová
Miranda žije s bratrem a dvěma postaršími tetami, které z ní vychovaly dokonalou dámu, jež se na hony vyhýbá skandálům. Když její bratr náhle zmizí, obává se nejhoršího a pomoc hledá u pochybného souseda, krále hazardních her Nevillea Roscoea. Miranda s Nevillem se ocitnou v ohrožení, zapletou se do intrik a hrozí jim nebezpečí. Přes všechny útrapy si nemohou nevšimnout, že mezi nimi vzplanula láska!

V nejistých vodách – Philippa Gregory
Alinor je bylinkářka a porodní bába, mnohými podezíraná z čarodějnictví, žena násilníka a pijana, který opustil rodinu a nechal jí na krku dvě děti. Musí se protloukat životem jako nejchudší z chudých. Alinor se však nehroutí před lidskými řečmi, ani pod bídou, kterou zakouší. Byť její živobytí závisí na dobré vůli sousedů a její postavení ve světě závisí na muži, přesto myslí, jedná a žije za sebe, podle vlastního svědomí, přesvědčení a citu.

Dlouhý let domů – Alan Hlad
Neuvěřitelný příběh z druhé světové války inspirovaný skutečnými událostmi. O síle lásky, hrdinství, ale i ztrátách, těžkých rozhodnutích a zbabělosti.

Podej mi ruku – Megan Abooottová
Neodolatelný psychologický thriller o příšerném tajemství, které zničí neobvyklé přátelství a jednou provždy změní kamarádkám život.

Bez lítosti – Martina Cole
Rodina byla na prvním místě. Až doteď. Diana Davisová stojí od smrti manžela v čele rodinného byznysu a v mužském světě zločinu jí všichni říkají pane. Její syn Angus je rozený gauner, ale matčinu důvěru si musel vysloužit. S jeho vstupem do londýnského podsvětí začíná nová éra násilí. Ale i on má slabé místo: svou ženu Lornu a jejich tři děti. A právě oni mu ukážou nepříjemnou pravdu. V tomhle byznysu nelze brát ohledy. Na nikoho.

Spravedlnost – Lee Child
Jack Reacher se vrací, a to v nejlepší formě.
Než do města přijel Reacher, vycházeli spolu albánští a ukrajinští zločinci férově. Rozdělili si území a vydělávali na výpalném, prostituci, drogách i lichvě. Jenže k jedněm starým manželům se gangsteři nezachovali spravedlivě. A nespravedlnost nemá Reacher rád.

Chlapec z lesů – Harlan Coben
Další z napínavých a skvěle propracovaných thrillerů mistra tohoto žánru a autora bestsellerů.

 
 
 
 
 
 
 
 Nabídka z knižních novinek na září a říjen 2020


Knihy pro děti:
Jak to žije na zahradě -  Anna Milbourne
Krásně ilustrované leporelo plné odklápěcích okének, ve kterých děti zjistí, co všechno se dá v létě na zahradě objevit.

Vozidla : rozpohybovaná kniha

Ilustrovaná knížka o dopravních prostředcích plná pohyblivých prvků, které u nejmenších čtenářů probouzejí zvědavost a učí je první slovíčka.

Týden mezi indiány – Zuzana Pospíšilová

Prázdninové vyprávění pro  indiány, kteří začínají se čtením.

Jak pan doktor léčil zvířátka - První čtení s velkými písmenky

Přečtěte si jak pan doktor Méďa pomáhá svým kamarádům a sousedům. Dozvíte se, že moc rád rýmuje a má smysl pro humor.

Starší mládeži doporučujeme:
Kudy ke hvězdám – Jenn Bennettová

Jen lesy, hvězdy a kluk, který ji zlomil srdce.

Knihy pro dospělé čtenáře:
Zvěrolékař na cestách – Jonathan Cranston
Milé a zábavné povídání, díky veliké rozmanitosti druhů i prostředí, v němž se příběhy odehrávají. Kniha je příjemně čtivá a nehrozí, že by se čtenář nudil.

Přišla třetí blondýna – Alena Jakoubková

Další čtivá kniha od známé české autorky.

Svedu to na tebe - Lucie Šilhová

Ostře nabroušený text vás nejen pobaví, ale také inspiruje k tomu, abyste ovládly všechny zbraně zkušené ženy a svět vám bude ležet u lodiček.

Dneska půjdu spát až zítra - Markéta Plechšmídová

I za malou chybu se platí vysoká cena. Příběh české studentky, inspirovaný skutečnými událostmi, ukazuje, jak málo stačí k tomu, aby se z vysněné cesty za oceán stala noční můra.

Nepolíbená nevěsta – Barbara Cartland

Historický příběh pro milovnice romantiky.

Venkovské sídlo, Časy se mění – Anne Jacobsová

Závěrečný díl rodinné ságy, známé a oblíbené autorky.

Na straně českého krále – Jan Bauer

Český historický detektivní román.

Musíme být statečné – Frances Liardet

Silný příběh o tom, že i láska sama vyžaduje odvahu.

Město žen – David R. Gillham
Děj románu se odehrává v Berlíně roku 1943. Příběh o obyčejných lidech v neobyčejné době. O malých rozhodnutích s obrovskými důsledky.

Osvobození – Imogen Kealey

Strhující příběh z druhé světové války je inspirován skutečným příběhem jedné z nejodvážnějších žen té doby.

Mlčenlivé ženy – Kerry Fisherová

Dáte vše v sázku pro muže, kterého milujete? I když spáchal něco strašlivého? Mrazivě skutečný thriller.

Stará tajemství – Patricia Gibneyová

Irský detektivní betseller. Zvrat, ze kterého se vám zastaví srdce.

Nebezpečné známosti – J. D. Robb

Detektivní román.

Smrtící hry - Steve Robinson
Genealogický thriller. Pouze muž ochotný vsadit vlastní život může přežít smrtící hry.

Nečekaná diagnóza – Noro Ölvecký
Napínavý příběh slovenského spisovatele z lékařského prostředí.

My dva proti světu – Mattias Berg
Špionážní thriller.

 
 
 
 
  Knižní novinky na červenec a srpen 2020

Dětem a mládeži doporučujeme:
Ať žijí auta! pohádky z Brzdína - Petr Čepek
Knížka pohádek, jejichž hlavními hrdiny jsou auta.

Neplechy čerta Zbrklíka  - Sandra Dražilová Zlámalová
Bohatě ilustrovaný příběh o neposedném čertíkovi.

Bylo nebylo – Božena Němcová
Výběr klasických českých pohádek pro malé čtenáře s obrázky Heleny Zmatlíkové.

Copak ze mě bude? - Svenja Ernsten, Tobias Pahlke
Fascinující proměny ve světě zvířat a rostlin

Valentýnka a veterinární ordinace - Ivana Peroutková
Valentýnka si s kamarády zařídí veterinární ordinaci a chtějí léčit zvířátka. Poradí si malí veterináři se všemi případy?

Osudoví kamarádi – Linda Chapmanová
Když se Majka a její kamarádky setkají s kouzelnými zvířátky, zažijí spousta dobrodružství.

Čarokrásné knihkupectví. Divoký čtyřlístek - Katja Frixeová
Další pokračování veselého dobrodružství v malém obchůdku s knihami. Tentokrát se musí divoké knihy naučit slušnému chování.

Můj fantastický úspěch a jiné průšvihy - Catherine Wilkinsová
Příběh jedenáctileté Jessiky, které se podařilo splnit si sen, její kreslený vtip se stal senzací internetu. Sláva je jako jízda na horské dráze a Jess začíná pochybovat, jestli jí to celé stálo za to.

Prašina 1. i 2. díl – Vojtěch Matocha
Prašina je tajuplné místo, temný ostrov uprostřed zářící Prahy. Nikdo neví proč, ale na Prašině nefunguje elektřina. Lampy tu nesvítí, tramvaje nejezdí, rádio nehraje, mobil je bez signálu. A v téhle strašidelné čtvrti pátrá Jirka se svými kamarády Tondou a En po dávném tajemství, které by mohlo změnit svět. Jejich dobrodružství je o to nebezpečnější, že při tom musejí čelit partě všeho schopných dospělých chlapů, kteří mají stejný cíl.

Egypt : v nitru pyramidy - Veronika Válková
S kouzelným atlasem může čtenář putovat časem, třeba až do nitra pyramidy a dozvědět se nespočet zajímavostí a zažít mnoho napínavého dobrodružství.

Léto v síti – Petra Martišková
Naty kvůli práci rodičů už procestovala skoro celý svět a využila toho aspoň k parádnímu profilu na Instagramu, který ji proslavil. Může ale někdo jako ona vůbec vést normální život?

Zaslíbená – Kiera Cassová
První díl nové série od autorky světového bestselleru Selekce.
Nabídka knih pro dospělé čtenáře:

Od Cieszyna do Bogumina : Od Těšína k Bohumínu - Karol Daniel Kadłubiec
Zbiór opowiadań pisanych gwarą, opowiwdania ludowe.
Soubor povídek napsaných nářečím, lidová vyprávění.

Vlaštovka v bublině - Markéta Lukášková
Český současný román.

Můj bratr albatros a jiná rodinná zvěrstva - Zuzana Hubeňáková
Humorný román úspěšné blogerky, jehož hrdinka řeší průšvihy svého nenapravitelně donchuánského bratra.

Návrat jadranské snoubenky - Blanka Čechová
Volné pokračování populární knihy Příručka jadranské snoubenky se může stát příjemným a veselým společníkem.

Hodinky od Ašera - Zuzana Dostálová
Román o úplně obyčejných lidech zažívajících silná osobní a rodinná dramata, o jejich splněných snech i pádech a hlavně o víře, že jednou bude líp.

Síla naděje - Barbora Walterová Benešová
Silný a čtivý  příběh, o síle, odvaze a lásce.

Já ti to vrátím - Vita Jamborová
Román zobrazuje klasický příklad milostného trojúhelníku, který je ukončen neobvyklým řešením.

Stopy minulosti - Kathryn Taylor
Milostný román odehrávající se v Irsku na romantickém hradě Dunmor Castle.

Skleněný oceán - Lauren Willig
Dramatický milostný příběh na pozadí jedné z největších katastrof první světové války.

Růže a čokoláda - Teresa Simon
Autorka ve své knize rozehrává strhující ságu několika generací žen, jejichž životy byly poznamenány událostmi posledních století, a především oběma světovými válkami.

Pomsta bílého jednorožce - Vlastimil Vondruška
Historická detektivka z druhé poloviny 13. století, kde mladý královský prokurátor Oldřich z Chlumu vyšetřuje vraždu paní Anežky, manželky Častolova z Frýdlantu. U jedné vraždy ale nezůstane.

Paní ze Severu. Agnetino dědictví - Corina Bomannová
První část nové románové trilogie vypovídá o bouřlivém dvacátém století, plném společenských a politických změn, které dramaticky zasáhnou do života tří hrdinek.

Na špatném místě - Joy Fielding
Napínavý román úspěšné kanadské autorky vypráví příběh čtyř žen, pro které se hledání partnera stane nebezpečnou hrou o život.

Ledová princezna - Camilla Läckberg
Psychologická švédská detektivka, která má  spád, přitažlivý ústřední pár i působivou atmosféru mrazivého švédského přímoří.

Zmizení – Gharlotte Link
Nejúspěšnější německá autorka detektivek vrací na scénu dvojici detektivů Halea a Linvillovou.

Hon na mrtvého - Tim Weaver
Detektiv David Raker brzy zjistí, že člověka můžou potkat i mnohem horší věci než je smrt.

Karanténa - Peter May
Thriller, který předpověděl celosvětovou pandemii.

Münsterův případ - Håkan Nesser
Švédská detektivka.

Smrtící hry - Steve Robinson

FBI povolá genealoga Jeffersona Tayte do Washingtonu, kde má pátrat po sériovém vrahovi.

Kobra - Deon Meyer
Krimithriller z Jihoafrické republiky
Jdu s hlavou vztyčenou - Daniel Anýž
Příběh rodiny Milady Horákové.

Ruce v mouce -  Iva Trhoňová
Slané i sladké domácí pečivo s kváskem i droždím.
Knižní novinky na období červen 2020


Knihy pro děti a mládež: 

Aprílové hádanky – Jiří Žáček
Zábavné a jednoduché hádanky pro děti.
Po kolejích za pohádkou – Jitka Dolejšová
Krásně ilustrované pohádky o vlacích a všech bytostech, které se objevují kolem nich.
Koho má znát správný Čech – Michael Vaněček
Poznávejte významné a slavené osobnosti naší vlasti.
Tajemství Querburů – Michal Vlk
Kniha plná dobrodružství jednoho chlapce, který uvízne v lese.
Eda se nedá – Petra Braunová
Dobrodružný příběh Edy, syna režiséra a slavné herečky, který se pustí do boje s novináři o záchranu pověsti své rodiny.
Sirotek bestie špionka – Matt Killeen
Patnáctiletou židovku Sáru pověří Britský tajný agent nebezpečným úkolem. Stane se z ní špionka uprostřed nacistické elity.
 Knihy pro dospělé čtenáře:
 P.S. Líbíš se mi – Kasie Westová
Úžasná kniha pro teenagery z prostředí střední školy, ale na odreagování a pobavené poslouží i dospělým čtenářům.
Bentley – Melanie Moreland
Lehce erotický román. Celoživotní přátelství tří mladých můžu jejíž vztahy formují jejich milostné zápletky.
Neprofesionál – J.D. Hawkins
Co se stane, když se zamilujete do své nejlepší kamarádky a kolegyně? Lehce erotický román.
Foukneš do pěny – Radka Třeštíková
Čtivý román pro ženy známe české autorky.
Pláž v Chorvatsku – Julie Caplinová
Romantická plavba zalitá sluncem a letní pohodou. Pohodový příběh na léto.
 Slzy Anděla  - Darina Hamarová
Příběh plný napětí, lásky, jemné erotiky a nevtíravého humoru.
Od této autorky doporučujeme také knihu: Slzy muže.
 Někdo to rád skotské – Suzane Enoch
Romantický historický román ze Skotska již známe autorky.
  Na hraně – Amanda Quick
Nekonvenční žena a muž plný tajemství balancují na hraně touhy, zatímco svádějí souboj s časem a nemilosrdným vrahem v pátrání po přístroji, který by mohl změnit svět.
 Krátký proces – Richard Sklář
Sympatická Bo je úspěšnou realitní makléřkou. Dříve byla jako jediná žena v tajné skupině ministerstva vnitra, určené pro zvláštní operace. Právě se vrací ze své poslední mise a těší se na rodinu a novou lásku. Po návratu však zjišťuje, že už nic není jako dřív! Navíc se zdá, že její realitní firma začíná někomu vysoce postavenému hodně vadit.
Globální úder - Chris Ryan
Bývalí vojáci John Porter a John Bald jsou tajnou službou MI6 vysláni do Washingtonu. Jejich úkolem je najít Streeta dříve, než ho vypátrají Rusové. Jejich akce, která měla být původně jednoduchá a rychlá, se změní v nelítostný boj.
 Tichá odplata – Hania Allen
Severská detektivka. První případ skotské kriminalistky Danii Gorské.
 40 dní pěšky do Jeruzaléma – Ladislav Zibura
Cestopisný příběh mladého může, který putuje pěšky napříč Tureckem a Izraelem.
 Jak přežít léčení – Radkin Honzák
Veselé čteo bolestech.
Od téhož autora najdete v knihovně také knihu: Holky to někdy nemaj lehký.
    
  

 Knižní novinky na duben a květen 2020


Knihy pro děti a mládež:
Malované čtení: co všechno maluje slunce – Jiří Havel
Krátké příběhy v nichž jsou vybraná slova nahrazena obrázky. Knížka poslouží k rozvíjení slovní zásoby a děti se pobaví při vymýšlení slov, které na místo obrázku mají do textu doplnit.
Zprávy z pelíšku – Daniela Krolupperová
Jednoduché vyprávění psané velkými písmeny je určeno nejmenším čtenářům. Společně s hravým štěňátkem, které objevuje svět, se děti seznámí s radostmi, i strastmi obyčejného psího života. Společně zjistí, že to vůbec nejdůležitější je domov a milující rodina.
Káťa Líbezná: Pirátská princezna – Marci Peschkeová
Jmenuji se Káťa Líbezná a chtěla bych ti o sobě říct pár věcí. Žiji v Texasu. Nejradši mám růžovou barvu. Mám dva bratry, ale jeden z nich je pes. A zrovna jsem pirátská princezna! Nebo aspoň bych ráda byla. Četla jsem totiž o opravdové pirátce. Podaří se mi to s naší pirátskou posádkou nejlepších kamarádek a s pomocí tajemného pana souseda dokázat? Tak o tom se dozvíte právě v této knížce.
Yveta to ví – Ivona Březinová
Malí čtenáři si jistě pamatují, že pohádky plete teta Běta, vyprávění motá i tatínek. Teď však přijede sestřenice Yveta. Na její povídání před spaním se můžete těšit. A tentokrát to nebudou žádné zašmodrchané pohádky, ale národní pověsti.
Rychlé šípy – Jaroslav Foglar
Veselá i tajuplná dobrodružství nestárnoucích Rychlých šípů. Příhody legendárního klubu Mirka Dušína, Jarky Metelky, Jindry Hojera, Červenáčka a Rychlonožky, pětice nerozlučných kamarádů, kteří mají smysl pro přátelství, čest a legraci představil spisovatel Jaroslav Foglar v podobě kresleného seriálu již víc než před osmdesáti lety. Jubilejní 10. svazek edice Klasické komiksy Marko Čermáka přináší vůbec poprvé souborné vydání všech částí kultovního seriálu.
Neotvírat!!! Slizké! - Charlotte Habersack
Nemovi přišel poštou další balíček s nápisem Neotvírat Slizké! Co to jen může být? Nemo a jeho přátelé Béda a Otka neodolají a balíček tajně otevřou. Najdou v něm zelený sliz, který nejenže mluví a je strašně lechtivý, ale zdá se, že má i další, skoro zázračné schopnosti. Vtipné a milé vyprávění, ve kterém jde v prvé řadě o přátelství, potěší všechny, kteří rádi čtou.
Stíny v duši – Radka Zadinová
Příběh šestnáctileté Dominiky, která už deset let nemluví. Se svým hendikepem se naučila žít a slova vlastně k životu nepotřebuje. Tíží ji ale vědomí, že jednou bude muset promluvit a říct, co se tehdy před lety na oslavě jejích narozenin vlastně stalo.

Knihy pro dospělé čtenáře:
Černobílé – Alexandra Bajnarová
Prvotina české autorky popisuje život několika postav, přičemž se nejvíce zaměřuje na život Afričana Bena a jeho setkávání se s projevy rasismu zde v Čechách.
Mlsná huba – Magda Váňová

Mlsná huba je restaurace, kterou si v 90. letech otevřeli v Kolíně manželé Reinovi. Jitka a Bohdan si sami zvolili restauraci jako svůj životní cíl. O čtvrt století později se Bohdan potká s Laurou Navarovou, oslňující kráskou, která ochotně nastoupí do Bohdanovy restaurace. Málem se jí podaří zavedený podnik rozvrátit, ale současně se s Reinovými natolik sblíží, že začne o sobě pochybovat a uvědomí si, že neví, jak naložit se svými oslňujícími půvaby, aby byla doopravdy a normálně šťastná.
Do roka a do dne – Mária Blšáková
Dvě rozdílné povahy, dva různé světy, dvě tajné komnaty naplněné traumaty z minulosti. Jsou tolik odlišní, ale přesto se jejich dráhy protnou a zanechají stopu v srdci toho druhého. Dokáže jejich vzájemný cit překonat to, co je rozděluje.
Muži zrají jako víno - Jitka Ludvíková
Volné pokračování čtenářsky úspěšných knih Zkrocení mlsného muže a Osvícení zoufalého muže.
Ženy láskou posedlé – Jan Žáček
Tato kniha není vědeckým spisem. Je to vyprávění o tom, co se událo či mohlo udát. Vychází z historických dat, osob a událostí, slavných žen, které měly v minulosti cokoli společného s českými zeměmi. Především však s královnami, vévodkyněmi a někdy jistě i dvorními dámami.
Lady v přestrojení - Mary Jo Putneyová –
Historická romance z Anglie počátku 19. století, v níž krásná Kiri náhodou odhalí nebezpečné spiknutí.
Paprsek slunce – Barbara Cartland
V romantickém historickém příběhu se odvíjí kromě milostné zápletky i dramatický souboj dvou mužů, kteří se snaží dosáhnout úspěchu, štěstí a blahobytu naprosto odlišným způsobem.
Běh času – Anne Tylor
Hlavní hrdinka románu Willa celý svůj život snaží myslet na druhé. Jednou obdrží telefonát od neznámé mladé ženy s prosbou o pomoc. Aniž by si zcela uvědomovala, co dělá, vydává se na druhý konec země, aby tam pečovala o ženu a její devítiletou dcerku, které nikdy nepotkala. Tohle spontánní rozhodnutí jí opět obrátí život vzhůru nohama. V novém prostředí, obklopená cizími lidmi, nachází zcela nečekaně to, co dlouhou dobu postrádala.

Kdo zradil krále – Jan Bauer

Další z oblíbených historických detektivek se soudcem Melicharem a jeho pomocníkem Božetěchem, odehrávající se za vlády Jana Lucemburského.
Meč a koruna – Sabine Ebertová
Již třetí díl historické ságy od německé autorky o životě císaře Fridricha Barbarossy ve druhé polovině 12. století.

Tři ženy – Jeff Abbott

Psychologický thriller, ve kterém Mariah hledá svou zmizelou matku. Při pátrání na vlastní pěst zjistí, že zmizely další dvě ženy, obě se jmenovaly Beth jako její matka. Čím déle Mariah pátrá, tím znepokojivější se celý případ zdá.
Křižovatka života – Julianne MacLean
Bestsellerová autorka Julianne MacLean přichází s napínavým a emocemi nabitým příběhem, který prozkoumává tajemství a skryté pravdy jednoho zdánlivě perfektního manželství.
Abbie MacIntyreová má všechno. Milujícího a úspěšného manžela, skvělého syna, krásný dům, oddaného psa a lékařskou kariéru. Jedné osudové noci se její dokonalý život převrátí naruby.
Poslední vdova – Karin Slaughter
Soudní lékařka Sára Lintonová a Will Trent, zvláštní agent Georgijského úřadu pro vyšetřování, se vracejí v jedinečném krimi thrilleru autorky bestsellerů New York Times. Ocitají se uprostřed hrůzy, přímo ve středu spiknutí, které ohrožuje desítky tisíc nevinných životů. Když útočníci unesou Sáru, Will ani na chvíli nezaváhá a vydává se na misi, aby zachránil ženu, kterou miluje a zabránil největšímu masakru v dějinách lidstva.
Jako o život – Lisa Jackson
Kate Summersová po tragickém úmrtí manžela a dcery dostane šanci mít další dítě. Krásného novorozeného chlapečka. Stačí, aby souhlasila se dvěma podmínkami: že se okamžitě odstěhuje z Bostonu a že o netradiční adopci nikdy nikomu neřekne jediné slovo.
Dlouho se mylně domnívala, že na svou minulost vyzrála. Teď se však všechny dávné lži a zrady probouzejí, a kdosi je možná kvůli nim schopen i vraždit.
Chladná jako led – Teresa Discoll
Sophie zrovna jede se svým manželem ve vlaku, když ji zaskočí děsivý telefonát. Její syn skončil po tragické nehodě v nemocnici. Sophie svěřila syna své nové přítelkyni Emmě a byla si jistá, že jejího chlapce ochrání. Nemůže ale setřást pocit, že udělala strašnou chybu a uvrhla svou rodinu do nebezpečí. Bezmocná a hodiny od domova zjišťuje pravdu. Její život už nikdy nebude jako dřív.
Na okraji propasti – Bernard Minier
Znepokojující thriller o zneužívání moderních technologií ukazuje nejtemnější stránky digitálního světa. Není to dystopie, už se to děje.KNIŽNÍ NOVINKY NA ÚNOR A BŘEZEN 2020

Knihy pro děti a mládež:
Bum bum tydlidum – Daniela Fischerová
Výběr hravých a legračních básniček pro nejmenší posluchače.
Jak to žije na zahradě  -  Anna Milbourne
Zábavná knížečka s otevíracími okénky.
Bylo nebylo: pohádky pro malé čtenáře – přeložila Zuzana Haubová
Deset klasických pohádek s celostránkovými ilustracemi a velkými písmeny. Vhodné k předčítání i prvnímu samostatnému čtení.
Záchranářské pohádky – Zuzana Pospíšilová
Vtipné pohádkové příběhy o hasičích, lékařích a policistech. Kromě nich se dětí také můžou těšit na víly, vodníky, skřítky, princezny a další pohádkové bytosti.
Příběhy o koních – ilustrace Pierre Couronne
V této bohatě ilustrované knížce najdete poutavé příběhy o přátelství dětí a koní, ale také mnoho informací a užitečných rad, jak se o koně starat.
Bronzový poklad – Eduarřd Štorch

Dobrodružný román pro mládež z doby bronzové, přináší nejen napětí ale také poučení o našich pravěkých dějinách.
Případ pro tebe a klub tygrů: ďábelský parník – Thomas C. Brezina
Detektivní parta dětí nemůže věřit vlastním očím, po řece Mississippi pluje starý kolesový parník, který se ztratil před sto léty. Vrátila se loď duchů, nebo v tom má prsty někdo jiný? To právě musí zjistit Klub tygrů.
Nevěřte Hunterovi – Karolína Bendová
Dívčí román, jehož hrdinka se po příchodu do nové rodiny ocitne ve spletité síti komplikovaných vztahů a soukromých tajemství.

Knihy pro dospělé čtenáře:
Šikmý kostel – Karin Lednická
Románová kronika ztraceného města. Podtitul knihy lapidárně shrnuje příběh o někdejší pastevecké vesnici, která vystavěla svůj rozkvět na těžbě uhlí, aby o století později zašla na úbytě – také kvůli těžbě uhlí. Dnes už z výstavních budov a vznosné katedrály nezbylo nic. Jen šikmý kostel, který strmě a varovně ční do pusté krajiny.
Slunečnice – Jana Benková
Monika dokončila vysokou školu, ale vhodnou práci se ji nepodařilo najít. Odjíždí do Německa, kde se stará o malé děti. Po dvou letech se vrací jako sebevědomá žena, která má plán a ten je vskutku šokující.
Život v jeho stínu – Kristína Pavelková
Silný příběh plný životních ran, lidské zrady, ale i lásky, vášně a obrovské síly bojovat.
Odříkaného manžela největší krajíc – Alena Jakoubková
Současný román pro ženy, ve kterém se odvíjí osudy žen z jedné rodiny. Zažívají lásku i neschopnost odpouštět.
Život plný iluzí – Katarína Gillerová
Po mnoha létech se schází čtyři kamarádky. Na první pohled se zdá, že jsou všechny šťastné. Realita však není až tak růžová. Hlavní hrdinka Aneta zjišťuje, že je obklopena iluzemi a stačí jeden malý otřes, aby se rozpadly na tisíc kousků.
Den, kdy jsem zahlídla lásku – Josie Silverová
Romantický příběh o lásce na první pohled vede trojici přátel spletitými cestami lásky a přátelství za svým osudem.
Spodní proudy – Nora Roberts

Zane a jeho sestra Britt vyrůstají v luxusním domě u horského jezera. Jejich otec je vážený občan a celá rodina budí dojem dokonalosti. Jen obě děti znají pravdu – otec je s tichým souhlasem matky léta týrá. Zane se mu jednoho dne vzepře a uteče z domu. Po letech se ale rozhodne vrátit, aby ochránil svoji sestru a začal nový život. Dokáže se osvobodit od strašlivých vzpomínek z dětství, nebo ho znovu zcela pohltí?

Případ uprchlého biskupa: zločiny na Velké Moravě  -  Češka Stanislav
Chystá se slavná svatba Mojmíra II., syna krále Svatopluka. Oddávat má biskup Wiching, který však náhle zmizí. Pátrání se ujímá kníže Slavomír s přítelem a pomocníkem vladykou Erikem, při čemž objeví dvě vraždy a vyloupenou kostelní pokladnici.
Vratislav: co je silnější než touha po moci? – Hana Whitton
Český historický román známé oblíbené autorky.
Oblíbená dcera – Kaira Rouda
Jane a David Harrisovi přišli před rokem tragicky o svou starší dceru Mary. Od té doby se Jane potýká s depresemi, nevychází z domu a nekomunikuje s okolím. Napínavý psychothriller o temných podobách mateřské lásky.
Na jedné lodi – Mary Higgins Clark
Další z napínavých románů americké autorky nás zavádí na luxusní loď, kde byla zavražděna bohatá vdova a pohřešuje se i její smaragdový náhrdelník. Smrt je blízko a z lodi není úniku.
Zimní oheň – Anders De La Motte
Rok 1987, den svaté Lucie, městečko na jihu Švédska. Oslava v místní tančírně skončí tragicky – požárem a smrtí jedné dívky.  Třicet let poté se na místo neštěstí vrací Laura Aulinová, která sem do oné noci jezdila k tetě Heddě do její chatové osady. Zjišťuje, že teta krátce před smrtí patrně objevila něco, co může vrhnout světlo na starou tragédii, ale i vrátit Lauře paměť na onu osudnou noc, která všechno změnila.
Chůva – Gilly Macmillan
Další román od autorky bestsellerů. Je to ďábelsky chytrý thriller, který nám připomíná, že někdy je mnohem snazší přijmout lež namísto kruté, bolestné pravdy.
Pacient – Sebastian Fitzek
Mrazivý psychothriller.
Pššt – Mel Sherrat
Policejní vyšetřovatelka Grace se na pozici detektiva – seržanta vrací do města kde přežila své nelehké dětství.
S počtem přibývajících vražd Grace pochopí, že je načase odkrýt všechny karty, ať to stojí cokoliv.

V přímém ohrožení – Ken McClure
Když se Steven Dunbar pustí do vyšetřování vraždy dvou lékařů, netuší, jaká je mezi nimi spojitost. Vše nasvědčuje tomu, že podezřelé zbohatnutí jistých lidí je spojeno s bojem proti smrtícímu viru, a Steven musí zasáhnout dřív, než se v ohrožení ocitnou další životy, včetně toho jeho.
Náledí – Carin Gerhardsen
Na začátku se vzájemně neznali, nyní je spojuje stupňující se spirála násilí, a ačkoli ani jeden z nich neví všechno, přesto někdo ví dost na to, aby mohl odvyprávět celý příběh. Náledí je nepředvídatelný thriller, kde nicnení tak, jak to na první pohled vypadá.  
 
 
 
KNIŽNÍ NOVINKY NA LEDEN 2020

Knihy pro děti:
Kamarádi na výletě – Lenka Jakešová
Bohatě ilustrovaná knížečka o zvířátkách ze dvora, která se vydají společně na výlet.
Amálie Zubatá a zloděj paměti – L. E. Andersonová
Další díl ze série příběhů malé upírky Amélie, která tentokrát chystá narozeninový večírek.
Marie Terezie: tajnosti císařských komnat – Veronika Válková
České historické příběhy pro mládež.
Deník malého poseroutky, na spadnutí – Jeff Kinney
14. díl oblíbeného čtení, které jistě není třeba blíže představovat.
Holokaust : původ, události a příběhy mimořádné odvahy – Philip Steele
Válečné zločiny a literatura faktu v obrazové publikaci pro mládež.
Knihy pro dospělé čtenáře:

Tři sestry – Táňa Keleová – Vasilková
Další z čtivých knih pro ženy od oblíbené slovenské autorky.
Holka ze sekáče - Tereza Kratochvílová
Nejsem žádná holka co prodává v second handu. Jsem holka, kterou vlastní máma nechala napospas v porodnici. Rozhodla jsem se vyprávět svůj příběh, píšu o hledání vlastní identity a kořenů.
Bukůvky  - Táňa Kubátová
český román, ve kterém můžeme sledovat osudy jedné rozvětvené rodiny v poválečné rozdělené Evropě.
Černá vdova – Markéta Harasimová
Hlavní hrdinkou příběhu je týraná žena, která se však vzepře svému osudu.
Kdo šije u Podolské? – Lucie Hlavinková
Český historický román o pozvolném rozpadu dřívějších hodnot, svobodného myšlení a vkusu na pozadí totalitního útlaku, kdy vedle mizející elegance a dobrých způsobů, mizí ze scény také nepohodlní lidé.
Milostný dopis  -  Lucinda Riley
 
Co všechno může prozradit jeden starý, pečlivě ukrývaný milostný dopis, a koho všeho může ohrozit či zahubit i pouhé pátrání po něm? Mladá londýnská novinářka netuší, do čeho se pouští.
Seznam snů a neřestí - Alison Blissová
Milostný americký román okořeněný jemnou erotikou.
Hodinářova dcera - Kate Mortonová
Mladá archivářka rozplétá tajemství příběhu lásky a zrady, který se stal před stopadesáti léty.

Mám tě v hrsti – J. D. Robb
Americký detektivní román se známou kriminalistkou Evou Dallasovou.
Kanibal z Nine Elms: první případ Kate Marshallové - Robert Bryndza
Anglický detektivní thriller.
Pohřbeni zaživa – Dominik Dán
Detektivní tým kapitána Krauze se tentokrát setkává s nejodpornější lidskou vlastností.
Zloděj snů: příběh mladého vraha – Roman Cílek
Český detektivní příběh.

Naučná literatura:

Farská kuchařka – Zbigniew Czendlik
Tato kniha není jen prostou kuchařkou, ale je též knihou k poučení o církevním roku a jeho vlivu na jídelní zvyklosti našich předků.
Adam Ondra: lezec tělem i duší – Martin Jaroš a Adam Ondrta
Životní příběh mladého lezce, horolezectví.
Tankové eso východní fronty - Vasilij Brjuchov
Autobiografie, tankové jednotky, vojenští velitelé, druhá světová válka.


Knižní novinky na říjen 2019

Dětem doporučujeme:
Ema a její kouzelná ZOO: Roztomilá lama - Amelia Cobb
Další vyprávění o Emě a jejích kouzelných schopnostech. Příběh pokračuje v zimě, kdy její strýček přiveze okouzlující lamu s velkýma smutnýma očima.
Strašidýlko Stráša – Alena Mornštajnová
Jedno malé strašidlo se všeho bojí. Tmy, zvuků, zkrátka všeho. A tak mu nikdo neřekne jinak než Stráša. O tom, jak se malý Stráša skamarádí s klukem Matějem, a o tom, co všechno spolu zažijí, vypráví nová kniha oblíbené spisovatelky Aleny Mornštajnové s báječnými ilustracemi Galiny Miklínové.
Ráno v trávě – Ivona Březinová
Co se děje ráno v trávě? Mají i květiny budíček, rozcvičku, myjí se, češou, oblékají se či snídají? Představte si, že ano. Jen jedné malé konvalince se občas do toho moc nechce.
O veselé mašince – Jan Čárek
Barevné leporelo pro nejmenší čtenáře s obrázky Zdeňka Milera a poezii Jana Čarka. Děti se seznámí se vším, co patří k železnici.
Malenka - Veršované převyprávění známé pohádky H. Ch. Andersena o dívce narozené z květinového semínka.
Polštářoví podvodníci - Daniela Krolupperová
Prázdninový příběh školačky Tamary, která malým podvodem rozjede kolotoč událostí, který pak sama není schopna zastavit.
Evička lhářka žhářka – Petra Braunová
Knížka vypráví životní příběh Evičky, která je chytrá i hezká, ale nikdy nepoznala opravdou lásku, ani od rodičů, ani od sestry a vyrůstá ve lži a přetvářce. Z děvčátka se stává potměšilá a zlá dívka a žena, která lidem kolem sebe pouze ubližuje.
Křiváci -
Maureen Johnsonová
Čtrnáctiletá Stevie Bellová odjíždí studovat na Ellinghamskou akademii, velmi prestižní soukromou školu pro nejtalentovanější děti. Ellinghamská akademie má ale své tajemství. Krátce po otevření školy byla unesena Ellinghamova manželka s dcerou. Všetečná Stevie je nadšená fanynka Sherlocka Holmese a je rozhodnuta záhadu vyřešit.

 
 Nabídka pro dospělé čtenáře:

Bankéřova žena – Cristina Alger
Annabel je manželkou vysoce postaveného bankéře a užívá si života v přepychu. Ten nečekaně končí, když její muž zahyne při letecké havárii. Annabel nemůže uvěřit, že byl na palubě s cizí ženou a začne pátrat po skutečném manželově životě. Zjišťuje, že za vším jsou špinavé peníze těch nejmocnějších a nejvlivnějších mužů politiky a byznysu. Ve stejnou dobu sleduje stopy podezřelých účtů ve švýcarských bankách investigativní žurnalistka Marina. Obě ženy mají více společného, než by se mohlo zdát. Je jasné, že šláply do vosího hnízda a jsou v ohrožení života.
Hledá se doprovod! - Sophia Money-Coutts
Polly je v pohodě, ale jen dokud jí do života nevstoupí neblaze proslulý člen britské smetánky Jasper, který však rozhodně nebude tím správným společníkem.
Dívky, které slyšely plakat moře -
Elizabeth Blackwellová
Osudy tří žen, které se ocitly na jednom ze záchranných člunů při katastrofě Titanicu. Co je přivedlo na jeho palubu, jaké byly jejich následné cesty a co je později spojilo.
Klikaté cesty - Elin Olofsson
Román švédské autorky, o naději, odvaze, zoufalství a tajemství, které změní život několika lidí.
Hledám manžela …děti vítány – Alena Jakoubková
Je vám čtyřicet, nemáte děti a manžel vám oznámí, že s mladou milenkou čeká dítě. A že chce rozvod. Tuhle situaci pláč nespraví. Sandra má naštěstí báječnou přítelkyni Pavlínu, která vymyslí plán. Začne Sandru seznamovat s muži, kteří se o své děti starají sami. Plán to není špatný, ženichové jsou sympatičtí, ale…
Bůh pláče potichu – Hana Repová
Anna se ze všech sil snaží vyrovnat s bolestnou skutečností, která nečekaně zasáhne do jejího života. Oporou v těžkých chvílích jí je Stela, přítelkyně, jakou si přeje každá žena. Do vzájemně propletených osudů čtyř hlavních hrdinů však vstupují city a jejich přátelství musí čelit realitě života.
Tajemná alchymistka – Jan Bauer
Česká historická detektivka z doby císaře Rudolfa II.
Zločiny beze cti – Lene Woldová
Kniha vyšla na památku všech žen, které byly v Jordánsku zabity ve jménu cti.
Sněžný měsíc – Michaela Klevisová
V prázdné nemovitosti na okraji Prahy je zavražděna realitní makléřka. Po několika měsících dojde k podobné vraždě i před odlehlou roubenkou v Beskydech. Protože oba případy spojují podobné okolnosti a zavražděné ženy se mohly znát, ujímá se vyšetřování kriminalista Josef Bergman a odjíždí do Beskyd, aby odhalil pachatele.
Klíč k Rebece – Ken Follet
Špionážní román z období 2. světové války odehrávající se v Káhiře, kde hlavními protagonisty jsou německý špión, anglický důstojník a židovská dívka.
Poslední na řadě - Tess Gerritsenová
Další příběh z cyklu oblíbených kriminálních thrillerů s hlavními hrdinkami soudní lékařkou Maurou Islesovou a její přítelkyní Jane Rizzoliovou z bostonského oddělení vražd.
Spánek – C. L. Taylor
Annu trápí noční děsy vyvolané pocitem viny a vzpomínkami na jednu příšernou událost. Před svou minulostí utekla na skotský ostrov Rum, kde si našla práci v odlehlém hotýlku. Doufala, že jí tento únik před realitou pomůže začít nový život. Její záměr zhatí příjezd sedmi hostů, kteří Annin sen promění ve smrtící noční můru.Knižní novinky na září 2019
Pro děti a mládež:

Kniholap – Helen Docherty

V městečku Doupata uprostřed lesa se začnou všem zvířátkům tajemně ztrácet knihy. Nebojácná králice Eliška se rozhodne přijít celé záhadě na kloub. V pěkně ilustrované knížce se dozvíte, kdo je tajemný tvor jménem Kniholap a proč vůbec krade knížky.
Mravenečkova dobrodružství – Stanislava Reschová
Knížka pro začínající čtenáře, přináší nejen zajímavý příběh o síle přátelství, ale i poučení a zábavu.
Konec zlobení – Zuzana Pospíšilová
První den v 2. B je pro novou paní učitelku náročný. Děti zlobí a nedají si říct. Stará školní tabule už toho viděla hodně, ale tohle je i na ni moc. Rozhodla se, že v tom paní učitelku nenechá a pomůže jí se zlobivci zatočit.
Pozor, v knihovně je kocour! – Klára Smolíková
David je vášnivý čtenář, když si tajně odnese ze studovny knihu o tajemném muži, který rozluštil mayské písmo, netuší, do jakých nepříjemností se tím dostane. Vzácný svazek se poničí a kocour Koniáš zmizí mezi regály s knihami. David se vydává na dobrodružnou výpravu po českých a moravských knihovnách, aby svého kočičího kamaráda vystopoval.
Mortina a přízračný kamarád – Barbara Cantini
Za oknem vily Rozvalinky se již druhý den objevuje zvláštní zářivé světlo. Je to malý smutný přízračný kluk. Mortina společně s Truchlíkem, svým věrným chrtem, hledá každý užitečný detail, aby zjistila, odkud jejich nový kamarád přelud přichází. A věřte, že tohle zábavné pátrání jí pořádně rozbuší srdce.
Dvojčata na stopě: Záhadný yetti – Josef Hendrych
Dvojčata Kája a Petr odjíždějí i se svým kamarádem Jožkou na prázdniny k babičce a dědovi na Šumavu. Hned po příjezdu se dozvídají, že se v okolí vesnice objevuje záhadná velká bytost, která děsí vesničany. Dvojčata a Jožka se snaží najít odpověď na tuto otázku a při pátrání se ocitají ve velkém nebezpečí.
Nabídka pro dospělé čtenáře:
Spiklenci obruče a kladiva – Jan Bauer
Český historický román z období patnáctého století.
Mlhy na blatech – Karel Klosterman
Český vesnický román jehož středem jsou osudy příslušníků dvou povahově odlišných selských rodin.
Potemnělý ráj – Markéta Harasimová
Lauře se splnil profesní sen, založila vlastní restauraci s poetickým názvem V Ráji a v podnikání se jí konečně začíná dařit. Ne každému je však její vzestup po chuti a ona tak musí čelit nejrůznějším útokům.
Vzestup slečny Notleyové - Rachael Anderson
Cora Notleyová utekla z domova, aby ji otec neprovdal za nenáviděného muže. Za pomoci přátel se dostala až na panství Tanglewood, kde nyní žije nový majitel Jonathan Ludlow, známý tím, že u něj většina sloužících dlouho nevydrží. Cora ho v zoufalství žádá o místo hospodyně, které jí mladý muž ze zvědavosti poskytne. Jak to vše pro ně skončí?
Tíha lží – Emily Carpenterová
Na první pohled se může zdát, že Meg Ashleyová má všechno. Je mladá, krásná a život plný večírků jí financuje matka. Meg ale dobře ví, že nic není takové, jak se na první pohled zdá.
Nezničutelná – Colin Falconer
Energické Kitty se podaří uniknout chudobě a týrání, které provázely její dětství a dospívání v Dublinu. Ukáže se také, že má nadání přežít každé nebezpečí, do kterého se připlete, včetně zkázy Titaniku. Že by za tím byl nějaký vyšší záměr? Třeba je jejím posláním napomoci tomu, aby už nikdo nemusel trpět jako kdysi ona. A tak se s podporou svého přítele, idealistického levicového žurnalisty, začne pokoušet změnit svět.
Ženám snít zakázáno: můj útěk ze Saúdské Arábie - Rana Ahmad
Jako desetiletá dívka musí Rana poprvé schovat svou tvář pod závoj a bez mužského doprovodu nesmí na ulici. Raně chybí vzduch, aby se mohla pořádně nadechnout, a začne pochybovat o Bohu. Za to je v Saúdské Arábii trest smrti. Rana Ahmad je jednou z mála statečných žen, které se navzdory obrovskému osobnímu riziku postavily režimu a rozhodly se utéct.
Volavka - James Patterson a David Ellis
Reportér Ben má své soukromé posedlosti, mezi něž patří i žena jménem Diana, po které bezmezně touží. Když je Diana po pádu z balkonu svého bytu nalezena mrtvá na chodníku, má se za to, že spáchala sebevraždu. Ben přesto začne pátrat po příčině úmrtí a brzy zjistí, že Diana vedla dvojí život. A jestli s vyšetřováním hned neskončí, může být Ben další obětí na řadě.
Zabijákovo mlčení – Ward Larsen
V umění zmizet beze stop by David Slaton sotva našel konkurenta. Bezvýsledně po něm pátrá policie v několika zemích. Nedokáže se s ním zkontaktovat ani jeho někdejší zaměstnavatel, Mossad. Dokonce i jeho žena a syn jsou přesvědčeni, že je mrtvý. Dost ho tedy zaskočí, když se stane cílem útoku speciální zásahové
Knižní novinky na měsíc červenec a srpen 2019


Pro děti a mládež

Jak se chodí do světa – Jiří Žáček
Kniha básní Jiřího Žáčka v doprovodu obrazů Josefa Lady.
Kniholap – Helen Docherty
Bohatě ilustrovaný příběh, jak se uprostřed lesa začnou všem zvířátkům tajemně ztrácet knihy.
Medový medvídek – Michaela Kalivodová
Ilustrovaná sbírka básní pro malé čtenáře.
Jakub a dvě stě dědečků – Miloš Macourek
České pohádky například o tom, co se stalo s dívenkou, kterou cucavé bonbony oloupily o zuby.
Velké dobrodružství malého pejska – Csurma Ladislav
O malém ztraceném štěňátku.
Jakub a Jáchym – Jorgen Clevin
Když se začteš do této knihy zjistíš, jaké dobrodružství spolu prožívají, malý chlapec Jakub a jeho slon Jáchym.
Jak vycvičit draka: úplný filmový průvodce

Ema a její kouzelná zoo: vystrašený tuleň – Amelia Cobb
Dobrodružný příběh.
Fredy – Georgia Pritchettová
Největší strašpytel zachraňuje dinosaury.
Můj život se zombíky a dýňovými bombami - Christian Tielmann
Maxovy humorné příhody v nové škole.
Max a Mezirytíři – Lincoln Peirce
Dobrodružný, historický komiks pro mládež.
Světla na obloze - Lisa Lueddecke
Fantasy román.

Pro dospělé čtenáře:

Pokoj bez dveří -  Karolína Tůmová
Český historický román.

Rande s tchyní – Eva Hrášková
Román pro ženy od slovenské autorky.

Máma – Táňa Keleová – Vasilková
Slovenský román pro ženy.

Vířivka – Lucie Konečná
Česká novela. I pečlivě skrytá minulost může jednou zaútočit.

Žárlivka – Lenka Pastorčáková
Český psychologický román.

Bojovnice – Pearse Lesley
Román pro ženy.

V přestrojení – Barbara Cartland
Anglický historický román pro ženy.

Úsvit naděje – Anna Moore
Anglický historický román pro ženy.

Když přijde soumrak – Nora Roberts
Napínavé čtení pro ženy.


Pod rozpáleným sluncem – Adrienne Bensonová
Americký román o
hledání i překvapivém nacházení základních mezilidských vztahů a domova.

Ve stínu hvozdu - Naomi Noviková
Americký fantasy román.


Spiklenci obruče a kladiva – Jan Bauer
Český historický román.


Apatykář - Lucie Hlavinková
Historický detektivní román.

Dlužná částka – Eva Tvrdá
Český detektivní román.


Smrt nechodí pěšky – Eva Kačírková
České detektivní povídky.


Lži se mnou - Sabine Durrantová
Anglický thriller.

Hra na lháře – Ruth Ware
Anglický detektivní thriller.

Dokonalé stopy – Helen Fieldsová
Anglický detektivní thriller.

Jiné zlo – Andrew Wilson
Anglická detektivka.

Na podpatcích – Dán Dominik
Slovenský detektivní román.


Kůže – Mo Hyder
Americký thriller.


Nomád – James Swallow
Špionážní román.

Zemři dvakrát – Andrew Grant
Špionážní román.

Najděte Raechera – Diane Capri
Špionážní román.

Bojovník – Chris Ryan
Anglický thriller o řádění drogových kartelů.


Zabijáci – Chris Ryan
Válečný román.


 
Dům u ústí řeky
Iris dlouho čekala, že se bude moci osvědčit jako archeoložka. Teď má dohlížet na odkrývání anglosaské mohyly. Drsná krajina Suffolku ji fascinuje stejně jako ruina panského domu u ústí řeky. Proč jeho obyvatelé Hengist Hall opustili? V jedné zprávě o dávné vraždě najde Iris jméno domu, při svém pátrání však narazí na zeď mlčení. Teprve její kolega Caleb jí pomůže přiblížit se pravdě. A ta má větší spojitost s její rodinou, než by byla považovala za možné..

 


Rýže po Charvátsku
Rýže po charvátsku a Stínová hra jsou dva kriminální příběhy z pera Hany Proškové, známé české autorky detektivní literatury. Záhadné vraždy vyšetřují dva přátelé, malíř Horác a kapitán Vašátko. Každý z nich svým vlastním způsobem pátrá po pravdě - Horác instinktivně, zkoumáním lidské povahy, Vašátko naopak zcela racionálně sbírá fakta a dedukuje

 

Pro děti a mládež

Ostrov strachu
Rachel Martinovou přátelé varovali, ať na narozeninovou párty Brendana Feara, která se koná v letním sídle jeho rodiny na tajemném ostrově, nechodí. Jenže Rachel je do Brendana zakoukaná a má radost z toho, že ji pozval. Oslavenec má na večírek v plánu spoustu her. Ovšem jednu hru neplánoval nikdo, hru na vraždu.


Superkrávy a moře trapasůSuperkrávy a moře trapasů
Na Anne Beu a Nilse, hlavní hrdiny úspěšné knihy Válka proti superkrávám, se usmálo štěstí. Krátkozraká albínka a malý nesmělý zrzek s hlavou jako záchodová štětka sice pořád nepatří k nejoblíbenějším sedmákům ve škole, ale aspoň už nejsou tak sami. Dokonce teď mají tolik kamarádu, že společně obsadí celý stůl v jídelně! Navíc se superkrávy rozhádaly a mají co dělat samy se sebou, takže ve škole je konečně trochu klid.


Penny Vostrá : poplach na horské dráze
Tuhle praštěnou holku, která se touží stát detektivem, ale moc jí to nejde, si prostě zamilujete! Parta detektivů ve složení Penny, Ida (její nejlepší kamarádka), Marie (její druhá nejlepší kamarádka), Flóra a Džastin je celá žhavá vrhnout se do řešení dalšího kriminálního případu. První pátrání má Penny slavnostně za sebou. Nová záhada na sebe nenechá dlouho čekat. Když Penny na pouti ztratí peněženku, všimne si, že není jediná, kdo něco postrádá. Všude mizí peněženky, hodinky a telefony. Kdo za tím asi stojí? Je to jasné, Penny Vostrá se pouští do svého druhého detektivního případu.

Poděska Ivy : neřízená střela
A je tu zas poděska Ivy v celé své neomalené protivnosti, naprosté nespolehlivosti a nehorázné prolhanosti! Jako neřízená střela letí světem a snaží se zjistit, co je vlastně zač. Z opuštěného sirotka se stala adoptivní dcerou vážených majitelů pohřebního ústavu. Jenže to vypadá, že s jejími rodiči není něco v pořádku.